مفهموم لائیسیته چیست؟

۱۱ اسفند ۱۳۹۱

 

 

مفهومی عملی از لائیسیته در مقابل سکولاریزم.

تلاشی برای استقرار و استمرار مردمسالاری.  بحث و انتشار اصول و مفاهیم عملی در باب پویا.

اختیار هر فردی در اتخاذ خودانگیخته و بدون زور و اکراه عقیده و و مرام، اختیار هر فردی در انتخاب خودانگیخته و بدون زور و اکراه و سانسور نوع دین و مرام، در سطح مردم و هسته‌ها…. و در سطح جامعه و ملت، تبلور عملی لائیسته است. بدین ترتیب، قانون اساسی مملو از و خالی از دین و مرام تدوین می‌شود. همۀ شاخه‌های دولتی که در چنین قانون اساسی لائیک ملحوظ است، از جمله شاخۀ مقننه، شاخۀ مجریه، و شاخۀ قضائیه، و نیز شاخۀ رسانه‌های همگانی، نگهبان و استقلال اندیشه و نظر و مرام بوده از تجسس هرکس در دین و باور مردم جلوگیری میکنند. البته خود از قاعدۀ منع جاسوسی در دین و باور و عقیدۀ مردم مستثنی نیست.

و و عقیده و حکومت و تشکیلات واحزاب و نهادها و بنیادها و …. برای مردم هستند و نه بر عکس. اینها وسیله‌هائی هستند در اختیار انسان حقوقمدار که در مقام رهبری فعال است، و خود خویش را می‌سازد. هرکه سرنوشت مردم را می‌سازد، او سالار است. اگر مردم مهندسی سرنوشت خویش را، خود بدست داشته باشند، از بهره‌مند و کامیاب می‌شوند. در حال حاضر در ایران، این زور  و  است که این بدخیم را به ما تحمیل کرده است و در نتیجۀ ما مردم،  سه دهه است که ما دچار قدرت‌سالاری و استبداد هستیم.

فایل صوتی:

لینک مطلب در شبکه‌بندی‌های اجتماعی، برای: عضو شدن و دنبال کردن و مشترک شدن، رای‌دادن، ابراز نظر، پسندیدن، پیاده کردن، به دوستان خود ایمیل کردن، و…، و لطفا هم‌رسانی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.