از کارزار «لغو گام به گام اعدام» در ایران پشتیبانی کنیم! (۱)

۲۳ آذر ۱۳۹۲

اعداماز کارزار «لغو گام به گام اعدام» در پشتیبانی کنیم!

«در فردایی محتوم، ضرورت‌های تربیتی، ما مردم را به پذیرش این اصل بدیهی وادار خواهد کرد که از اعدام مجرمان و متهمان، از هر سنخ و گروه، دست برداریم و به جای آن به اِعمال شیوه های سازنده تربیتی بپردازیم.»
( کارزار لغوگام به گام اعدام – لگام)
هر سال که می‌گذرد، اعدام در جمهوری اسلامی قربانیان بیشتری می‌گیرد. ایران نسبت به جمعیتش، بالاترین رتبه اجرای حکم اعدام را در جهان دارد. تنها در پنج سال گذشته بیش از سه هزار نفر در ایران اعدام شده اند.[۱]

در جمهوری اسلامی برای تنبّه و تربیت مجرم و پیشگیری از تکرار جرم نیست. هدف از مجازات، به ویژه مجازات‌هایی مانند شلاق، سنگسار و بریدن دست و پا که ریشه در بربریت و دوران جاهلیت بشر دارند، انتقام‌جویی و ایجاد ترس در جامعه است.

در این میان و از همان ابتدا، اعدام مهمترین حربه جمهوری اسلامی برای ایجاد وحشت در میان شهروندان بوده است. اعدام در ملاء عام، اعدام‌های سال‌های پس از انقلاب، کشتار هزاران زندانی سیاسی در ۱۳۶۷، قتل‌های سیاسی ۱۳۷۷، اعدام‌های ماه های اخیر و کشتار ۱۶ زندانی بلوچ برای انتقامجویی، نمایانگر نگاه جمهوری اسلامی به حُرمتِ جان آدمی و کرامت انسانی است.

امروزه، بسیاری از کشورهای جهان اعدام را از دایره احکام قضایی خود حذف کرده اند و بسیاری از کشورها که مجازات اعدام را هنوز در قوانین جزایی خود دارند در عمل آن را اجرا نمی‌کنند، در حالیکه در نه تنها سالانه صدها قربانی به خاطر جرائم عادی اعدام می‌شوند، بلکه شهروندانی به خاطر افکار و ابراز عقایدشان پای چوبه دار می‌روند.

ما با اعدام، به هر دلیل و در هر شکل آن، مخالفیم و خواستار لغو کامل این مجازات وحشیانه در هستیم و بر این باوریم که باید هرچه زودتر دفتر اعدام برای همیشه در کشورمان بسته شود.

ما انتشار فراخوان «کارزار لغو گام به گام اعدام» را از طرف تعدادی از نویسندگان، هنرمندان و فعالان در ایران، اقدامی انسانی می‌دانیم و از آن پشتیبانی می‌کنیم، با امید به اینکه این اقدام گامی بلند در راستای لغو کامل اعدام در باشد.

ما از همه ایرانیان آزاده، و نهادهای بشری دعوت می‌کنیم تا با پشتیبانی از این و تقویت این کارزار، جنبش شهروندی برای لغو اعدام را در گسترش دهند تا در فردایی نه چندان دور این غیر انسانی برای همیشه از قوانین ایران حذف شود.
۱۱ آذر ۱۳۹۲ – ۲ نوامبر ۲۰۱۳
ایمیل برای تماس : laghve.edam@gmail.com
آدرس سایت : laghve-edam.blogspot.fr

لینک مطلب در شبکه‌بندی‌های اجتماعی، برای: عضو شدن و دنبال کردن و مشترک شدن، رای‌دادن، ابراز نظر، پسندیدن، پیاده کردن، به دوستان خود ایمیل کردن، و…، و لطفا هم‌رسانی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.