اطلاعیۀ: سیاست ویرانگر اتمی جمهوری اسلامی

۲۸ آبان ۱۳۹۲

اطلاعیۀ همبستگی ملی جمهوری‌خواهان ایران : سیاست ویرانگر جمهوری اسلامی

هم‌میهنان عزیز،

بیش از دوازده سال است که بحران ادامه دارد و رژیم ولایت فقیه امروز کار را بجایی رسانده که به ناچار به دنبال مفری از این بحران خود ساخته است. در این میان رژیم جمهوری اسلامی قصد دارد مانندگذشته، برخلاف واقعیتهای مسلم خود را در این کشمکش پیروز نشان دهد.

“همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران” سیاست رژیم ولایت فقیه را محکوم می کند و آنرا سیاستی ضد ملی می‌داند که به غیر از فقر و فلاکت حاصل دیگری نداشته است. 

مطالعه توانایی های کشورهای مختلف در تولید انرژی نشان میدهد که اگر چند کشور در دنیا وجود داشته باشند که برای تهیه انرژی خود نیازی به راه اندازی نیروگاههای هسته ای نداشته باشند یکی از آنها است. در کشوری مانند ایران با داشتن منابع نفت و و امکان استفاده از انرژی خورشیدی و بادی، بکارگرفتن انرژی هسته ای اساسا توجیه اقتصادی ندارد.

لازم به یادآوری است که بعد از انقلاب، پس از بررسی در محیطی نسبتا باز تصمیم به بستن نیروگاه نیمه کاره بوشهر گرفته شد. تنها در زمان جنگ بود که رژیم حاکم بر بهعلل امنیتی ـ نظامی دوباره به فکر از سرگیری برنامه هسته ای افتاد و این امر در زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی به اجرا گذاشته شد.

حدود بیست سال است که قرارداد تکمیل نیروگاه بوشهر بسته شده است و به گفته نمایندگان مجلس همین رژیم، بدون احتساب ضررهای ناشی از تحریمها، بهای خرید این نیروگاه چند برابر قیمت یک نیروگاه برای هزینه داشته است و در صورت استفاده کامل از آن تنها کمتر از دو درصد برق ایران حاصل می شود.

مسلما اگر طی این مدت طولانی برای تولید برق سرمایه گذاری های لازم در صنعت نیروگاه های گازی و انرژی های تجدیدپذیر صورت گرفته بود امروز نتیجه ای دیگر بدست می آمد. حال که نیروگاه بوشهر با هزینه های سرسام آور ساخته شده، سیاست بحران آفرین رژیم ولایت فقیه بر اساس دروغی دیگر که “ برای تولید انرژی هسته ای نیاز به غنی سازی اورانیوم دارد” استوار گردیده است.

موارد زیر ابعاد و دلائل این دروغ را آشکار می سازد : 

  1. به مقدار کافی و لازم اورانیوم برای غنی سازی ندارد و باید آن را از بازارهای خارجی وارد کند.
  2. برای کشوری که تنها یک نیروگاه هسته ای دارد غنی سازی بهیچوجه اقتصادی نیست. حداقل باید چندین نیروگاه مهم هسته ای داشت تا غنی سازی مقرون به صرفه شود.
  3. برای همان یک نیروگاه هسته ای، یعنی نیروگاه بوشهر، قراردادی با روسها بسته است که طبق آن روسیه بمدت ده سال سوخت نیروگاه را تضمین میکند. اصولا تا آن زمان ایران توانایی طراحی میله های سوختی بوشهر را ندارد و روس ها از تکنولوژی خود برای آن ساخت استفاده می کنند و تا امروز از هفت تن اورانیوم غنی شده حتی یک گرم آن نیز در نیروگاه بوشهر استفاده نشده است. بنابراین اهداف اقتصادی ایران در توجیه غنی سازی ناروشن است.

سئوال اینجاست که غنی سازی برای چه باید صورت گیرد؟ حتی اگرشورای امنیت سازمان ملل و قدرتهای غربی به اجازه دهند که به غنی سازی ادامه دهد، اگر ایران بدنبال اهداف امنیتی و نظامی نباشد با اورانیوم غنی سازی شده چکار می‌ خواهد بکند؟ اینهمه هزینه برای راه انداختن و حمایت از صنعت غنی سازی که در ایران کاربرد جدی ندارد برای چیست؟ این ها واقعیت هائی هستند که در باره اش کلمه ای به مردم ایران گفته نمی شود.

از نظر “همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران” علتهای اصلی در موارد زیرین نهفته است :

۱. حاکمان رژیم نمی‌خواهند به اهداف اولیه آن و به خطا بودن راه‌ اندازی صنعت غنی سازی اعتراف کنند.

۲. جمهوری اسلامی با ادامه فعالیت غنی سازی، که هیچ توجیه اقتصادی ندارد بدنبال پوشاندن مسئولیت خود در فاجعه بزرگ اقتصادی که آسیب های زیادی بر جامعه ایران وارد کرده است، می باشند و حاضر نیست مسئولیت به هدر دادن سرمایه گذاری های کلان و بی حساب و ضررهایی که به دلیل اتخاذ این سیاست به ایران وارد کرده را بپذیرد.

۳. حاکمان جمهوری اسلامی با عوام فریبی قصد دارند با توجه به کلیه این ضررها با حفظ غنی سازی محدود خود را پیروز نیز نشان دهند.

۴. بالاخره اینکه هر چند که اکنون رژیم جمهوری اسلامی در تنگنا قرار گرفته و با اینکه مجبور شده است امتیازهایی بدهد تا بتواند امتیازهایی از غرب بگیرد اما برای بقای خود هنوز نیاز مبرم به بحران دارد و غنی سازی یکی از ابزار این بحران سازی است.

“همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران” سیاست رژیم ولایت فقیه را محکوم می کند و آنرا سیاستی ضد ملی می‌داند که به غیر از فقر و فلاکت حاصل دیگری نداشته است. 

  • ما عدم اطلاع مردم از چند و چون این سیاست ها را غیر قابل قبول دانسته و حق مردم می دانیم از این امر مهم مطلع باشند. از اینرو اطلاع رسانی در باره مذاکرات مسئله را امری مهم می پنداریم.
  • ما بر این باوریم که سیاست تنش آفرین رژیم جمهوری اسلامی بدون سیاست های اسرائیل و نیروهای تندرو و محافظه کار آمریکا ممکن نمی‌شود. جمهوری اسلامی ایران و این قدرت های افراطی مانند ظروف مرتبطه برای پیشبرد سیاست های خود به یکدیگر نیاز دارند. بدین ترتیب این سیاست ها از جمله تهدید حمله نظامی خارجی و بکار گیری های سخت اقتصادی را مانع حرکت مردم بسوی دمکراسی می دانیم.
  • همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران اعتقاد دارد که مذاکرات رژیم حاکم بر ایران با کشورهای ۵ بعلاوه ۱ و خصوصا با آمریکا که پشت درهای بسته صورت می گیرد، نباید ما را از این امر غافل کند که رژیم هر بهایی را برای باقی ماندن خود در قدرت به مردم ایران تحمیل کند.
  • ما به عنوان همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران همچنانکه مخالف جنگ و تهدید نظامی و تحریمهای اقتصادی هستیم مخالفت شدید خود را باسیاست های رژیم اعلام می‌کنیم و اظهار می داریم که ایران نه نیازی به نیروگاه های هسته ای دارد و نه نیازی به غنی سازی اورانیوم.
  • ما به عنوان همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران خواستاریم که مردم ایران در اعاده حقوق خود، مسئولین این نظام را که مسبب وضعیت اسفناک فعلی هستند و با سیاست های خود غیراز فقر و فلاکت و وابستگی حاصل دیگری برای مردم نیاورده اند را به پاسخگویی وادارند.

همبستگی ملی جمهوریخواهان ایران دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲ – ۱۹ نوامبر ۲۰۱۳

لینک مطلب در شبکه‌بندی‌های اجتماعی، برای: عضو شدن و دنبال کردن و مشترک شدن، رای‌دادن، ابراز نظر، پسندیدن، پیاده کردن، به دوستان خود ایمیل کردن، و…، و لطفا هم‌رسانی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.